PROPOZYCJE P. MAŁGORZATY ZIELIŃSKIEJ-BUREK

Temat: ZABAWY ODDECHOWE W TERAPII LOGOPEDYCZNEJ

Kochani!

Nareszcie mamy upragnioną i wyczekiwaną przez nas wiosnę. Wszystko wkoło kwitnie, unoszą się w powietrzu cudowne zapachy sadów, lasów i łąk. Co chwilę „wybuchają”  przepiękne barwy-biel i róż kwitnących jabłoni, miesza się z jaskrawożółtym kolorem mleczy, soczystą zielenią traw i młodych listków drzew, a nad wszystkim góruje lazurowy błękit nieba. W powietrzu słychać śpiew ptaków, brzęk owadów, szum lasów i morza. Ciepła morska bryza zachęca do długich nadmorskich spacerów.

Chcielibyśmy cieszyć się tym wielkim darem. Jednak ten rok zgotował nam inne przeżywanie wiosny. Dla dobra nas wszystkich rezygnujemy z długich spacerów, rodzinnych wypraw za miasto, podglądania daru budzącej się do życia wiosny. Zostaliśmy w domach- i tych małych, i dużych, z balkonem, tarasem czy ogrodem. I to nie jest istotne w jakim, ale najważniejsze, że mamy możliwość być w tym najpiękniejszym domu jakim jest Rodzina. Nie podziwiamy uroków wiosny, ale cieszymy się z piękna bycia razem – z naszymi dziećmi, małżonkami, rodzicami.. I może to jest taki trochę inny dar wiosny, taka wiosna dla Rodziny. Więc korzystajmy z bycia razem, cieszmy się tym, bawmy z naszymi dziećmi. Do tej pory, w zabieganym świecie, nie było na to czasu. Więc spróbujmy wykorzystać taką możliwość! Często dostajecie Państwo od nas- terapeutów tysiące ćwiczeń, zaleceń do pracy w domu, wskazówek… To dla dobra dzieci! Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze jesteście w stanie wszystko zrealizować. I gdzieś po cichu, we własnym sercu usprawiedliwiamy Was, rozumiemy. Więc niech ta najpiękniejsza pora roku stanie się czasem wspaniałej rodzinnej zabawy.

W terapii logopedycznej usprawniamy wiele funkcji układu nerwowego- m.in. układ artykulacyjny, orofacjalny, motoryki małej, słuch, koordynację ruchową, fonację, układ oddechowy i wiele innych. I to właśnie praca nad układem oddechowym daje możliwości kreatywnej zabawy, rywalizacji i zawodów rodzinnych. I do tego nie trzeba markowych zabawek, wystarczy kilka piórek, wacików, kolorowa bibułka, płatki kwiatków, styropian, szampon i płyn do mycia naczyń, plastikowe słomki, tutki urodzinowe, trąbki czy świeczki.

Oto kilka propozycji prostych zabaw oddechowych:

  • dmuchanie na płomień świecy ( aby ją zgasić; aby palił się nadal)
  • dmuchanie na kolorowe piórka- kilka piórek ( najlepiej w czterech podstawowych kolorach) zawiesić na nitkach i dmuchać, aby mocno się kołysały
  • zawody piłeczek pingpongowych- która szybciej dotrze na drugi koniec pokoju
  • robienie baniek mydlanych- najlepiej przez słomkę( przy okazji świetne ćwiczenia mięśnia okrężnego warg) i dmuchanie na nie- która wyżej poleci
  • dmuchanie na tutkę urodzinową- na wydechu- kto dłużej potrafi wykonać to ćwiczenie
  • gra na trąbce
  • nadmuchanie balona- trudne ćwiczenie!- potrzebna mocna siła wydechu
  • wprowadzenie w ruch wirowy kolorowego wiatraczka
  • wąchanie kwiatków – głęboki wdech nosem

  • recytacja, krótkiego, prostego wierszyka na wydechu np. wdech-

„Oto domek niski,

Stoją pod nim miski,

Kotki mleko piją,

Potem miski myją.”

Do tych prostych zabaw dołączam jeszcze kilka gotowych pomocy do wydruku.

Kochani! Życzę wspaniałej rodzinnej zabawy i cudownego bycia razem.

Pozdrawiam,

                                                                 Małgosia Zielińska-Burek

 * zdjęcia są własnością autorki tekstu, a pomoce logopedyczne pochodzą z www.printoteka.pl

Skip to content