Zabawy wspomagające prawidłowy rozwój cz. 2- pozycja czworacza

POZYCJA CZWORACZA

Pozycja czworacza nie tylko wpływa na budowę stabilności, ale również wzmacnia mięśnie obręczy barkowej i biodrowej, usprawnia koordynację ruchową oraz ćwiczy przenoszenie ciężaru ciała w przód, w tył i na boki. Stymuluje ponadto reakcje równoważne oraz skracanie i  wydłużanie stron ciała.

Pamiętajmy, że nie wszystkie dzieci czworakują. Niektóre dzieci zaczynają czworakować po  osiągnięciu pozycji wyższych. Warto jednak pokazać tę pozycję dziecku i zachęcać do  zabawy, aby dziecko mogło doświadczać różnorodnych wariantów przemieszczania się .

Przejście do  pozycji czworaczej. Jak pomóc dziecku?

  1. Dziecko leży na brzuchu. Ugnij jedną nóżkę dziecka i następnie przenieś ciężar ciała na tę samą stronę, daj chwilę dziecku. Druga nóżka powinna po chwili dołączyć.

2. Dziecko znajduje się w pozycji podporu wysokiego. Rodzic układa rękę na klatce piersiowej dziecka w linii prostej tułowia dziecka. Płynnym ruchem daje impuls dziecku aby uniosło i cofnęło środek ciężkości w tył.

Zabawy w pozycji czworaczej

  1. Bujanie na kolanie

Rodzic siada na podłodze, kładzie swoje dziecko w poprzek swojego uda. Dłonie dziecka ustawia pod barkami a kolana na szerokość bioder. Rodzic delikatnie kołysze dziecko w przód i  w tył.

W tej pozycji można również położyć dziecku atrakcyjną zabawkę na podłodze.

  1. Bujanie na piłce

Dziecko leży na brzuchu na miękkiej  piłce (nie może być ona do końca napompowana). Dłonie dziecka ustawia pod barkami a kolana na szerokość bioder. Rodzic delikatnie kołysze dziecko w przód, w tył oraz na boki.

  1. Zabawa z uciekającą świecącą zabawką

Dziecko utrzymuje pozycję czworaczą. Rodzic świecącą zabawkę wkłada pod dziecko i przesuwa na wysokość pępka. Zachęca dziecko na patrzenie na zabawkę i śledzenie jej. (Gdy dziecko patrzy na zabawkę, która jest na wysokości jego pępka, bardziej aktywuje mięśnie brzucha).

  1. Zabawa z oderwaniem jednej rączki od podłoża.

Gdy dziecko osiągnie już pozycję czworaczą i czuje się w niej bezpiecznie, zachęć je do podnoszenia rączki nad podłoże.

Może zbudowana wieża przed dzieckiem zachęci je do oderwania jednej ręki i zburzenia budowli?… A może zawieszenie atrakcyjnej zabawki na wysokości oczu dziecka ?

  1. Zabawa na zróżnicowanym podłożu

Na podłodze możemy rozłożyć koc, poduszkę, miękki materac, można zrobić tunel z kartonu i zachęcić dziecko do przejścia przez niego.

Skip to content