POZYCJA CZWORACZA
Pozycja czworacza nie tylko wpływa na budowę stabilności, ale również wzmacnia mięśnie obręczy barkowej i biodrowej, usprawnia koordynację ruchową oraz ćwiczy przenoszenie ciężaru ciała w przód, w tył i na boki. Stymuluje ponadto reakcje równoważne oraz skracanie i wydłużanie stron ciała.
Pamiętajmy, że nie wszystkie dzieci czworakują. Niektóre dzieci zaczynają czworakować po osiągnięciu pozycji wyższych. Warto jednak pokazać tę pozycję dziecku i zachęcać do zabawy, aby dziecko mogło doświadczać różnorodnych wariantów przemieszczania się .
Przejście do pozycji czworaczej. Jak pomóc dziecku?
- Dziecko leży na brzuchu. Ugnij jedną nóżkę dziecka i następnie przenieś ciężar ciała na tę samą stronę, daj chwilę dziecku. Druga nóżka powinna po chwili dołączyć.
2. Dziecko znajduje się w pozycji podporu wysokiego. Rodzic układa rękę na klatce piersiowej dziecka w linii prostej tułowia dziecka. Płynnym ruchem daje impuls dziecku aby uniosło i cofnęło środek ciężkości w tył.
Zabawy w pozycji czworaczej
- Bujanie na kolanie
Rodzic siada na podłodze, kładzie swoje dziecko w poprzek swojego uda. Dłonie dziecka ustawia pod barkami a kolana na szerokość bioder. Rodzic delikatnie kołysze dziecko w przód i w tył.
W tej pozycji można również położyć dziecku atrakcyjną zabawkę na podłodze.
- Bujanie na piłce
Dziecko leży na brzuchu na miękkiej piłce (nie może być ona do końca napompowana). Dłonie dziecka ustawia pod barkami a kolana na szerokość bioder. Rodzic delikatnie kołysze dziecko w przód, w tył oraz na boki.
- Zabawa z uciekającą świecącą zabawką
Dziecko utrzymuje pozycję czworaczą. Rodzic świecącą zabawkę wkłada pod dziecko i przesuwa na wysokość pępka. Zachęca dziecko na patrzenie na zabawkę i śledzenie jej. (Gdy dziecko patrzy na zabawkę, która jest na wysokości jego pępka, bardziej aktywuje mięśnie brzucha).
- Zabawa z oderwaniem jednej rączki od podłoża.
Gdy dziecko osiągnie już pozycję czworaczą i czuje się w niej bezpiecznie, zachęć je do podnoszenia rączki nad podłoże.
Może zbudowana wieża przed dzieckiem zachęci je do oderwania jednej ręki i zburzenia budowli?… A może zawieszenie atrakcyjnej zabawki na wysokości oczu dziecka ?
- Zabawa na zróżnicowanym podłożu
Na podłodze możemy rozłożyć koc, poduszkę, miękki materac, można zrobić tunel z kartonu i zachęcić dziecko do przejścia przez niego.