Jubileusz w Sobieszewie – REFLEKSJE

23 września Ośrodek w Sobieszewie – Dom Św. Ojca Pio obchodzi swoje święto. Tegoroczne święto zbiegło się z pięknymi rocznicami: 50. rocznicy śmierci św. Ojca Pio, i 10- lecia istnienia placówki dla dzieci niewidomych i słabowidzących w Sobieszewie. Równocześnie było uroczystością rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2018/2019.

Tego dnia nasz Dom św. Ojca Pio zaszczyciło swoją obecnością wielu gości. Bardzo dużą radość sprawiła obecność dzieci z rodzicami – teraźniejszych. ale też i dawnych wychowanków ośrodka w Sobieszewie.

Uroczystość rozpoczęła Msza Św. koncelebrowana przez Ojców: o. Eugeniusza Pokrywkę i o. Wojciecha Skroboszewskiego.

We wspólnej modlitwie dziękowaliśmy za otrzymane Łaski za pośrednictwem św. Ojca Pio i Sługi Bożej Matki Elżbiety Czackiej, których tak wiele doświadczyliśmy zarówno w momencie organizowania, jak i budowania nowego domu, także w trakcie jego funkcjonowania, a w szczególności w trudnych chwilach i problemach, które udało się pokonać. Dzięki temu Ośrodek w Sobieszewie może służyć, będąc ważnym miejscem, gdzie niewidome oraz słabowidzące dzieci i ich rodziny otrzymują nie tylko terapię, ale także umocnienie duchowe.

Drugą częścią uroczystości było Spotkanie w sali Matki Elżbiety Czackiej, gdzie nastąpiły podziękowania, występy dzieci i Zespołu Absolwentów Lasek pod kierunkiem p. Elżbiety Górnej – Przedmojskiej. Szczególnym momentem refleksji było wyświetlenie krótkich filmów obrazujących powstawanie naszego Ośrodka w Sobieszewie oraz pielgrzymkę dzieci, rodzin i pracowników do San Giovanni Rotondo, gdzie otrzymaliśmy relikwie św. ojca Pio. Była to pielgrzymka dziękczynna – za powstanie Ośrodka Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Sobieszewie.

„Małe Laski” w Sobieszewie powstały z inicjatywy rodziców niewidomych dzieci z Trójmiasta oraz dzięki otwartości ówczesnych Władz Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach: p. Zofii Morawskiej, p. Prezesa Władysława Gołąba, p. Piotra Grocholskiego – Dyrektora Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Laskach. Od początku dzieło to wspierali ludzie wielkiego serca – grono Przyjaciół, Darczyńców, Sponsorów, i to dzięki ich życzliwości oraz zrozumieniu potrzeb i problematyki małych dzieci niewidomych możliwe było powstanie nowego Domu. We wspólnym świętowaniu chcieliśmy ich uczcić i podziękować za otrzymywaną pomoc, życzliwość i zaangażowanie. W tym uroczystym dniu zaszczycili nas swoją obecnością przedstawiciele władz z Lasek: p. Elżbieta Szczepkowska – dyrektor Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, p. Paweł Kacprzyk – Prezes TOnOS, s. Julita Siedlecka – dyrektor Przedszkola oraz p. Piotr Kowalczuk – Wiceprezydent Gdańska, p. Tomasz Czałbowski – Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Reasekuracji, p. Zbigniew Felendzer z małżonką, p. Halina Lewkowska, p. Waldemar Nocny z małżonką, p. prof. Kinga Lewandowska z mężem, a także wielu innych Przyjaciół towarzyszących nam na różnych etapach działalności Domu św. Ojca Pio.

Swoją wdzięczność pragnęliśmy wyrazić również nieobecnym już wśród nas zmarłym Darczyńcom, m. in.: p. Monice Woźniak – Makarskiej, p. prof. Raymondowi Mayerowi. p. Jarosławowi Szubielskiemu. Trudno wyrazić wdzięczność tym wszystkim, którzy pomagali naszej placówce; nie sposób podziękować wszystkim, także tym, którzy, do dziś anonimowi, mogą cieszyć się owocami naszej wspólnej pracy.

Szczególne słowa podziękowania pragnę wyrazić ZESPOŁOWI NAUCZYCIELI, TERAPEUTÓW I PRACOWNIKÓW, którzy przez 10 lat współtworzyli ośrodek, a owoce jego działania są wynikiem ich zaangażowania i trudu codziennej pracy.

Po wspólnym spotkaniu, pełnym radości, wspomnień i wzruszeń – udaliśmy się na poczęstunek. Dziękuję Mamom i wszystkim tym, którzy zatroszczyli się o formę tego dalszego i smacznego świętowania.

Największe podziękowania składam dzieciom i rodzicom, za Waszą obecność, zaangażowanie, trudy wychowania, wspólne działania, przeżycia i doświadczenia oraz pomoc w tworzeniu tego wspólnego dzieła.

Dziś dziękując – prosimy nadal Ojca Pio: „Święty Ojcze Pio, powiedz nam, jak z Jezusem w życie iść, jak się modlić i jak trwać, by Bogu zawsze wiernym być”.

Na następne lata życzmy sobie dalszych Łask potrzebnych do działań Ośrodka oraz dla wszystkich, którzy do niego przyjeżdżają, aby jak najdłużej, w Duchu Założycielki Dzieła Lasek Matki Czackiej, Dom św. Ojca Pio mógł służyć niewidomym dzieciom i ich rodzinom.

Dziękując jeszcze raz wszystkim za wspólne świętowanie, zapraszamy do galerii z uroczystości na stronie http://niewidome-dzieci.webd.pl/2018/09/23/23-09-2018-jubileusz-w-domu-sw-ojca-pio/

S. Ida Burzyk