REFLEKSJE NA STARY I NOWY ROK

Czas biegnie do przodu, z każdym rokiem jakby coraz szybciej. Niech nie będzie nam jednak żal starego roku. Już taka kolej rzeczy, że „musi zakończyć się coś, aby mogło rozpocząć się nowe”. A „Nowe” niesie z sobą zawsze nową Nadzieję. Co roku rodzi się wciąż na nowo Pan Jezus i stukając do Betlejem naszych serc prosi o gościnę. Przy składaniu tegorocznych życzeń znajomym, pozwoliłam sobie żartując na taką dygresję: „że też Panu Jezusowi chce się tak co roku na nowo i tak cierpliwie rodzić w naszych sercach”. Na co znajoma spontanicznie odpowiedziała: „Ale On tak lubi, Pani Elu, On to tak lubi”. Otóż to. Pan Jezus lubi wciąż na nowo rodzić się w naszych sercach, odnawiając w nich to co najlepsze i najpiękniejsze: Wiarę, Nadzieję i Miłość. Tylko te nasze serca musimy otworzyć na nowo. Oby tak się stało w nowym już 2013 roku. A jaki był i jak przebiegł ten rok miniony 2012 w Domu św. Ojca Pio? Na naszego Patrona nie możemy narzekać, bo stale wypraszał dla nas potrzebne łaski i mamy nadzieję że podobnie będzie nas wspierał w tym nadchodzącym roku. Choć wciąż po zakończeniu budowy domu borykamy się z kosztami jego utrzymania (rehabilitacje i noclegi dla dzieci i rodziców są nadal bezpłatne), to udało się nie tylko owocne, terapeutyczne działanie, ale także dzięki dobrym i hojnym sercom i zrozumieniu naszych Sponsorów możliwe było uprzątnięcie terenu po budowie i utworzenie wspaniałego ogrodu, a także placu zabaw dla dzieci. Otwarcie nowego ogrodu i placu zabaw im. Zofii Morawskiej nastąpiło 23.06.2012 r. (zdjęcia i artykuł o tym wydarzeniu są umieszczone na naszej stronie).

     W czasie wakacji w naszym Domu Rehabilitacyjnym Wczesnej Interwencji odbył się Turnus Rehabilitacyjny dla Dzieci z Rodzicami oraz Warsztaty Muzykoterapeutyczne dla dorosłych niewidomych i Absolwentów Lasek. Oba turnusy pozostaną w naszej pamięci na długo, jako czas nie tylko intensywnych ćwiczeń, ale również możliwości niezwykłych spotkań, przeżyć i doświadczeń. W programach turnusów był oczywiście wiele muzycznych działań, wiele muzyki, śpiewu, tańca i radości bycia razem, wspólnego pokonywania trudu ćwiczeń, wspólnych poszukiwań i wspólnego przeżywania nowych doświadczeń. Podczas tworzenia Domu Św. Ojca Pio pragnęliśmy aby był on prawdziwą Wyspą i Przystanią dla niewidomych małych i dużych, dzieci i dorosłych, dla osób poszukujących i zmęczonych, dla spotkań, które wszystkich nas wzbogacają wzajemnie. I tak się dzieje, a Wczesna Interwencja w Sobieszewie spełnia bardzo różne zadania, okazując się też miejscem wsparcia dla wielu osób w potrzebie. Cieszy nas też, kiedy rodzice mówią, że tak dobrze tutaj wraz z dziećmi się czują, kiedy widzimy zadowolone dzieci, ich zaufanie do nas i chęci do niełatwych ćwiczeń rehabilitacyjnych.

     Po wakacjach spotkaliśmy się wszyscy pełni zapału do pracy i dalszego tworzenia. Cieszyliśmy się bardzo, że cztery „Absolwentki” Wczesnej Interwencji w Sobieszewie kontynuują swoją dalszą edukację w Ośrodku w Laskach. Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2012/2013 odbyło się 23.09.2012 r. I był to dzień niezwykły. Tego dnia bowiem przypadała nie tylko rocznica śmierci Patrona naszego Domu św. Ojca Pio, nie tylko rozpoczynaliśmy uroczyście nowy rok szkolny. Tego dnia chcieliśmy też uczcić naszą Kochaną Siostrę Kierowniczkę – Siostrę Idę Burzyk, która w 2012 roku obchodziła Jubileusz 25 -lecia Ślubów Zakonnych. Na uroczystości, która rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana przez Ojca Eugeniusza, były obecne nasze dzieci wraz z rodzinami, Przyjaciele, Goście oraz niewidomi dorośli Absolwenci Lasek, którzy specjalnie przyjechali na uroczystość i z którymi przygotowaliśmy piękną oprawę Mszy oraz specjalny Koncert dedykowany Siostrze Jubilatce. Cieszyliśmy się bardzo, że była z nami Rodzina Siostry: Kochana Mamusia Wiesława oraz Brat Siostry Marian – Burzykowie. Pan Marian czytał fragment Pisma Świętego „O Zwiastowaniu” w gwarze śląskiej. Ze wzruszenia nie mógł czytania dokończyć i było to dla nas wszystkich bardzo wzruszające przeżycie. A takich momentów było jeszcze wiele. Swoje Śluby zakonne po 25 latach odnowiła Siostra w Laskach, podczas uroczystości jubileuszowych dn. 17.11.2012 r. Słuchając wspomnień Siostry Idy o Jej drodze do Lasek i Jej ofiarnej służbie w Dziele Niewidomych na różnych placówkach w kraju i za granicą przez te wszystkie, długie i tak bogate w działania i odpowiedzialne zadania lata i patrząc na jej drobną, pokorną sylwetkę trudno było pohamować łzy wzruszenia i wdzięczność i też zdziwienia. Ileż siły, hartu i odwagi Ducha i ciała w tej drobnej kobiecie – zakonnicy!. Ileż dobra, które przeszły przez Jej oddane serce i ręce ofiarne przez tyle lat służby Bogu i Niewidomym w Zakonie Franciszkanek Służebnic Krzyża w Dziele Matki Czackiej, która na pewno zadowolona i dumna jest z takiej Siostry w Dziele Laskowym. Na co dzień nie myślimy o tym, kiedy mijamy Siostrę na korytarzu naszego Ośrodka. Choć często tak zatroskana problemami funkcjonowania Wczesnej Interwencji, zawsze jednak dostrzegająca każde dziecko, każdą Mamę i zawsze obdarzająca swoją uwagą, uśmiechem, słowem i pomocą. Naszej Siostrze Kierowniczce życzymy dużo zdrowia, sił, wytrwałości, uśmiechu i dalszych owocnych lat w służbie niewidomym. I abyśmy wszyscy spotkali się (w Sobieszewie ?!?) po następnych 25 latach świętując kolejny Jubileusz Siostry.

     Po uroczystościach wróciliśmy do codziennych działań. W tym roku szkolnym 2012/2013 z regularnych zajęć terapeutycznych oraz konsultacji korzysta 150 dzieci, najwięcej z Trójmiasta i regionu pomorskiego, ale jest też grupa dzieci dojeżdżających z innych dalszych regionów Polski.

     I tak dobrnęliśmy do grudnia gdzie rozstaliśmy się na czas świątecznych ferii. W nowym już 2013 roku spotkaliśmy się na Wspólnym Kolędowaniu 12.01.2013 r. Kolędnicy nie zawiedli i stawili się w dużej liczebności i kolędowania gotowości!, a dzieci w przebraniach aniołków i pastuszków. Naszych Gości i Przyjaciół nie zraziło nawet nadejście srogiej zimy i epidemii grypy! W dużej sali Matki Czackiej, pięknie udekorowanej stanęła też choinka. I oczywiście mała stajenka z Panem Jezuskiem. Jeszcze raz mogliśmy poczuć atmosferę, piękno i cel minionych niedawno Świąt Bożego Narodzenia. Jeszcze raz mogliśmy zaśpiewać Małemu Jezusowi w żłóbku w Sobieszewie, a poprzez to spotkanie przeprowadzili nas Aniołowie. One bowiem były Gospodarzami tego wieczoru. Tematem przewodnim byli właśnie Aniołowie. Odegrane przez nasze Panie terapeutki: p. Agnieszkę i p. Sylwię – przekazały dzieciom pozostawione w grudniu przez Świętego Mikołaja podarunki i niespodzianki. Każdy też z gości zarówno dzieci jak i dorośli mogli wylosować różne Aniołki (wykonane z papieru i odpowiednio nazwane). Dla każdego taki wylosowany Aniołek niósł z sobą przesłanie – zadanie na ten nowy rok (np. Anioł Dobrego Humoru, Anioł Miłości, Anioł Dobrej Rady, Anioł Przebaczenia itp.). Dużo było śpiewu, radości, a w przygotowaniu, akompaniamencie i prowadzeniu tego kolędowania pomagał mi Absolwent Szkoły Muzycznej w Laskach i Przyjaciel Wczesnej Interwencji w Sobieszewie Marcin Borek.

     Kilka dni później odbyła się Kolęda w Domu Św. Ojca Pio Ojciec Eugeniusz pilnie i uczciwie pracował swoim kropidłem i każdy kąt domu, każdy pokój i gabinet został sowicie poświęcony. Towarzyszyliśmy Ojcu procesyjnie (dzieci, rodzice, terapeuci) towarzysząc śpiewem i graniem na instrumentach (przodowała Kornelka nadając swoim bębenkiem dość żywe tempo maszerowania naszej procesji). Całość zakończyła się znów w Sali Matki Czackiej spotkaniem przy żłóbku Pana Jezusa i kolędowaniem. Złożyliśmy też życzenia Ojcu Eugeniuszowi, bo niedawno obchodził swoje imieniny, a do podarunku od nas p. Beatka dołączyła prezent muzyczny w postaci zaśpiewanej Ojcu „Kolędy” Siostry Nulli. I tak mija już styczeń. A my? Alleluja i do przodu!. Z nowymi siłami, otwartymi sercami i nową Nadzieją na ten Nowy Rok. Niech będzie dla nas wszystkich dobry, szczęśliwy i błogosławiony. Przed nami jeszcze kilka długich miesięcy wytężonej pracy i działań dla dobra naszych małych Wychowanków.

     Dzieciom i Rodzicom na ten Nowy 2013 rok życzymy dużo zdrowia, wiary, wytrwałości, dobrych wyników rehabilitacji dzieci, niosących odpoczynek pobytów oraz owocnych spotkań w Domu Świętego Ojca Pio w Sobieszewie!

Elżbieta Górna

Zespół Wczesnej Interwencji w Sobieszewie.

Zapraszamy do naszej uzupełnionej Galerii.