MAJOWY PIKNIK W SOBIESZEWIE

*„Choć wiatr już zamknął księgę, Twój ślad na każdej kartce

    My nadal razem z Tobą płyniemy w naszej barce.

    Nie trwożą nas głębiny, ni oszalałe fale

    Płyniemy, by na brzegu budować dom na skale”

 

 

„Święto Matki Czackiej i Piknik Majowy w Sobieszewie

 

22.05.2010 r. w naszym Ośrodku w Sobieszewie odbył się MAJOWY PIKNIK. Pragnęliśmy wspólnie świętować szczególny, MARYJNY miesiąc maj, dziękując za Dar rozpoczęcia budowy nowego domu Wczesnej Interwencji. Dzień ten był też szczególny ze względu na Święto Matki Czackiej (trochę z przesunięciem terminowym, bo w Laskach obchodzi się je 15.05. -w rocznicę śmierci Matki Czackiej). Pragniemy , aby pierwsza sobota po 15.05 była w Sobieszewie corocznym Jej świętem. Matka Elżbieta Czacka Założycielka Dzieła Lasek – zawsze gorąco wierzyła w Opatrzność Bożą. Jakże pięknym darem była dla nas wyjątkowo tego dnia piękna pogoda! Słońce, ptaki, drzewa świętowały wspólnie z nami, a błękit Nieba przypominał o Opatrzności Bożej- wiary w którą uczyła nas zawsze Matka.

Ten dzień był świętem Spotkania. Tym bardziej, że gościnnie zawitały do nas „Serduszka”- zespół ze Szczecina, znany i kochany przez nasze dzieci. Słusznie s. Ida – witając wszystkich przybyłych gości – zwróciła uwagę, że „Serduszka” są właściwie u nas obecne, „na co dzień”, bo piosenki zespołu służą i do słuchania i do prowadzonych terapii. Ale teraz były „na żywo!!” (koncert odbył się w plenerze na Tarasie domu św. Łucji). Grupa „Dużych Serduszek” (obecnie prowadzona przez p. Olę Kunt a przed laty miałam ogromną radość Serduszka jako dziecięcy zespół- również prowadzić)  jeździła po kraju i po świecie, zdobywając wiele nagród, na międzynarodowych konkursach i festiwalach. Ale przede wszystkim trzeba powiedzieć, że Zespół – zgodnie z pomysłem jego Założyciela Ks. Stanisława Gładysza (zespół powstał przed 20 laty i do dziś działa przy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie) – realizuje prawdziwą misję: śpiewem opowiadając  o Panu Bogu. W misję tą wkłada wiele serca, o czym przekonaliśmy się również w Sobieszewie. Choć Zespół przyjechał w  pomniejszonym składzie, dźwięcznie zabrzmiał różnorodny program: od Ave Maria – poprzez piosenki Mariusza Matuszewskiego i popularne jak np.: „Czarna Madonna”, „Barka”, „Abba Ojcze”. W miesiącu maju (18.05.), obchodzimy również rocznicę urodzin Karola Wojtyły- Ojca Świętego. W programie „Serduszek” znalazły się również pieśni Ojcu Świętemu poświęcone. W czasie koncertu      Jan Paweł II przemówił do nas w słuchanych fragmentach swoich przemówień: „O sumieniu”,   „O miłości”, „Nie lękajcie się”. Niech ten fundament głębi Jego słów – na zawsze pozostanie w naszych sercach…

W naszych sercach pozostaną też „Serduszka”. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia ich wizyta tutaj, z której również i one się cieszyły, podziwiając Sobieszewo i..” niezwykłą atmosferę tego miejsca, którą”– jak mówiły- „zabierają ze sobą”.

Dzień 22.05. w Sobieszewie, rozpoczęła Msza Święta o godz. 11.00, odprawiona przez Księdza Kapelana Ośrodka. Po Mszy Świętej wszyscy przeszliśmy na teren rozpoczynającej się budowy nowego domu. Tam, o godz. 12.00 odmówiliśmy „Anioł Pański” i z akompaniamentem skrzypcowym rozległa się pieśń „Chwalcie łąki umajone”. Po błogosławieństwie Księdza Kapelana, które w TYM miejscu miało szczególny wymiar, głos zabrała Pani Maria Podgórniak- Pełnomocnik prezydenta miasta ds. osób niepełnosprawnych w Gdańsku i reprezentująca Prezydenta Gdańska – p. Pawła Adamowicza na naszym Pikniku. Przekazała serdeczne pozdrowienia i wyraziła radość z faktu powstawania nowego Domu Wczesnej Interwencji w Sobieszewie. Pani Maria Podgórniak od wielu lat jest Przyjacielem Lasek i Sobieszewa. Następnie odbył się koncert Zespołu szczecińskich „Serduszek”, o którym mowa była już wcześniej.

Po koncercie, na gości czekał poczęstunek piknikowy: kanapki, ciasta, owoce, słodycze. Później, w dużej Sali- odbyła się projekcja filmu o Matce Czackiej i Dziele Lasek, oraz premierowe wykonanie „Pieśni o Matce Czackiej”. Powstała ona specjalnie na tą okoliczność, a akompaniował mi Pan Czesław Kurek. Pan Czesław wierny ważnym etapom Sobieszewa i tym razem wspomógł nas swoją obecnością. A potem… już zabawa i niespodzianki. Nastąpiło otwarcie KRAMÓW. I tak: „kramu z ciasteczkami i myślami O. Pio”(którego autorkami były: p. Sylwia i p. Agnieszka), „kramu niespodzianek: Wędka szczęścia” (autorką była p. Agata, a kram prowadziła p. Asia), kramu „Malowanki” (chętnych do „artystycznego obmalowania” przez  p. Anię – było wielu), kramu „zagadkowe motocykle” z interesującą nagrodą, którą stanowiła ..przejażdżka na motorze (autorką kramu oraz prowadzącą wraz z mężem, była p. Kasia). Był też „Stół Matki Czackiej” (piękny portret Matki wisiał w Centrum, na Tarasie) z informacjami o Matce, Dziele Niewidomych, Sobieszewie. Były jeszcze śpiewy, muzykowanie i pyszne kiełbaski (od Filipka!) przy ognisku. I przede wszystkim..powiew Ducha Świętego (22.05.!!) Dużo radości, rozmów, przeżyć. Wielu emocji dostarczył konkurs na odgadnięcie HASŁA PIKNIKOWEGO. Należało odnaleźć ukryte na placu zabaw piłeczki z literkami. Wszystkie piłeczki zostały przez dzieci przy pomocy rodziców odnalezione, nagrody rozdane i hasło odszyfrowane (literki zawieszała i dzielnie akcje Pikniku wspomagała wolontariuszka Kamila).Do dziś w powietrzu brzmi jeszcze muzyka, nasza radość i treść hasła konkursowego: „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” (Antoine de Saint – Exupery, „Mały Książę”).

Cały Zespół Terapeutów z Działu Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka Niewidomego w Sobieszewie z naszą kochaną Siostrą Idą na czele- dziękuje wszystkim gościom, dzieciom, rodzicom, przyjaciołom, za wspólnie spędzony piękny czas w Sobieszewie.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy (z daleka i z bliska) pomogli w zorganizowaniu naszego majowego święta. Dziękujemy Zespołowi „Serduszka” za sprawienie dzieciom tyle radości i uświetnienie swym występem naszej uroczystości. Dziękujemy p. Adamowi, który pomógł w sprawach nagłośnienia, p. Ani, p. Asi, Kamili, wspaniałej ekipie Motocyklistów oraz rodzicom, którzy wzbogacili nasz poczęstunek. Dziękujemy „Ogniomistrzowi” p. Jarkowi, który pielęgnował ogień ogniska.Za wspaniałą współpracę dziękujemy naszym kochanym Paniom z kuchni, p. Krzysztofowi i p. Ryszardowi. Majowy Piknik był radosnym przeżyciem dla wszystkich i stanowił też podsumowanie oraz zakończenie Turnusu Rehabilitacyjnego dla dzieci z Gdyni, który odbył się od 17.05-22.05 we Wczesnej Interwencji w Sobieszewie.

Więcej z atmosfery Święta Matki Czackiej i Majowego Pikniku    w Sobieszewie – zaczerpnąć można odwiedzając galerię(pt.”Matka Czacka-Święto Ośrodka Wczesnej Interwencji –maj 2010r.” i „Piknik-maj 2010r.”) na naszej stronie www.niewidome-dzieci.webd.pl

Z niecierpliwością i nadzieją, oczekujemy rozpoczęcia budowy naszej nowej placówki w Sobieszewie. Mamy nadzieję, że za rok o tej porze, będziemy mogli świętować dzień Założycielki Matki Czackiej już w nowym domu.

Z Jej wsparciem oraz z pomocą Patrona budowy O. Pio, będzie to – jak ufamy- możliwe.

 

                                                                                              Elżbieta Górna

 

*Fragment tekstu piosenki Zespołu „Serduszka” o Janie Pawle II

Słowa: A. Malicki

Muzyka: M. Matuszewski