Kolędowanie

„Wesoło śpiewajmy Chwałę Bogu dajmy – HEJ KOLĘDA, KOLĘDA!”

     9 stycznia 2010 roku spotkaliśmy się w Sobieszewie na WSPÓLNYM KOLĘDOWANIU – FESTIWALU KOLĘD I PASTORAŁEK I KONKURSU NA STRÓJ KOLĘDNIKA.

     Mimo trudnych warunków pogodowych i „grypowych”, pokonując zamiecie śnieżne i trudną drogę przybyli do Sobieszewa wspaniali KOLĘDNICY!

     Duża sala rehabilitacyjna rozbrzmiewała pełnymi głosami – na Chwałę Nowonarodzonemu Panu Jezusowi.

     Przed żłóbkiem Pana Jezusa pojawiły się pięknie muzykujące rodziny. Pod przewodnictwem Filipka Rąbała wystąpiła rodzina, cała Rodzina również w konkursie na STRÓJ KOLĘDNIKA . A jak Oni wyglądali … Prawdziwi Kolędnicy – można to sprawdzić w galerii fotografii. Dziadziuś Filipka sprawił nam dodatkową radość i nie tylko swoim przebraniem. Z wielkim zaangażowaniem wykonywał solo góralska Kolędę, za którą bardzo Mu dziękujemy!

     Ulubionym instrumentem Filipka stał się nowo zakupiony „mini – ksylofon”. Sprawił on Jemu i nam podczas Kolędowania dużo radości. Nowy „ksylofon” spodobał się też bardzo naszemu muzykalnemu Aniołkowi: Adusi Albeckiej.

     W duecie z Piotrusiem Litwińskim (akordeon) zagrała Ona Kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Wcześniej Adusia pięknie zaśpiewała kolędę „Lulajże Jezuniu” (Mamusia Ady towarzyszyła na triangulu). Jeszcze raz zaprezentowała Adusia Kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, tym razem grając na małym akordeonie – harmonii.

     Piotruś (również ku ogromnej radości Adusi) wykonał solo na akordeonie Kolędy „Przybieżeli do Betlejem”. Sala z ochotą podjęła śpiew Kolędy.

     Piotruś swoją grą uświetnia nam wszystkie imprezy w Sobieszewie. Z radością obserwujemy Jego postępy w grze na instrumencie.

     Dużym przeżyciem był występ Rodziny Mateusza Kosel z rodziną. Świetnie grający na gitarze Tata i Siostry na skrzypcach  w przepiękny sposób przedstawili nam Kolędę pt. „Cicha noc”.

     Piękną niespodzianką było zaprezentowanie Kolędy (pierwszy występ!) pt. „Pójdźmy wszyscy do stajenki” przez Basię Litwińską (siostrę Piotrusia), która od niedawna uczy się gry na fortepianie. Zagrała ona i zaśpiewała Kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Patryk pięknie zagrał na pianinie Kolędę „Lulajże Jezuniu”.

     Nie było „zwycięzców” Festiwalu Kolęd. Wszyscy uczestnicy byli prawdziwymi Gwiazdami. Zostali uhonorowani specjalnymi dyplomami podobnie jak w konkursie na STRÓJ KOLĘDNIKA, otrzymał również Zespół Terapeutów Wczesnej Interwencji w Sobieszewie. Przygotował On też (jako chór Aniołów ..! śpiewające powitanie, muzyczne życzenia na nowy rok, śpiewające pożegnanie oraz … TANIEC ANIOŁÓW (nawet Pan Jezus w żłóbku się uśmiechał widząc te „pląsy” i przebranie). Szczególnie mocno w tańcu przytupywała s. Ida, która odważnie i z zaangażowaniem wzięła udział w występie. 

     Nasze Sobotnie Kolędowanie było zróżnicowane i było wesołe ale i refleksyjne.

     Wśród tradycyjnych Kolęd i pastorałek, w trakcie wieczoru pojawiły się pieśni (np. „Kolęda dla Nieobecnych” – Z. Preisner, „O, Mario – M. Matuszewski, „Ktoś Miłowany tu przyjdzie” – E. Górna) oraz wiersze: J. Lieberta „Kołysanka” (z dedykacją dla Matki Czackiej), wiersz s. M. Gratii „Tajemnica” oraz teksty Matki Czackiej (z „Notatek Osobistych”, 24.Xii.1927 r.).

     W II części spotkania, wszyscy uczestnicy śpiewali i grali z wykorzystaniem instrumentarium Orffa – jak na prawdziwych kolędników przystało.

Choć … zaśpiewaliśmy Panu Jezusowi w Sobieszewie wiele kołysanek – nie mógł On zasnąć. Cieszył się i kolędował z nami do końca.

     Wspominając nasze kolędowanie trzeba podkreślić OBECNOŚĆ naszych Kochanych Gości z Lasek, którzy Nasze Kochane Laski do nas przywieźli.

W sposób szczególny naszą uroczystość kolędowania uświetniła obecność i gra na pianinie Pana Czesława Kurka – niewidomego absolwenta Lasek i wieloletniego Nauczyciela Muzyki w Laskach.

     Dziękujemy bardzo Panu Czesławowi za udział w naszym kolędowaniu i liczymy na dalszą współpracę.     

     Z Lasek przybyli do nas również dyrektor administracji Pan Adam Kubicki z małżonką oraz kierownik internatu św. Maksymiliana Pani Dorota Szczepkowska.

     W tym roku wielu zaproszonych do Sobieszewa na kolędowanie gości nie mogło przybyć. Choć smutni z tego powodu – czuliśmy jednak ich wsparcie i obecność duchem, za którą dziękujemy.

     Cieszyliśmy się bardzo z obecności na naszym spotkaniu ks.Rafała Zientara Nowego Proboszcza z Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Sobieszewie.

     Dziękujemy wszystkim z całego serca za pomoc w zorganizowaniu naszego kolędowania. Dziękujemy za wszystkie dary, szczególnie Rodzinie Rąbała za dar przepięknej choinki wraz z ozdobami. Dziękujemy wszystkim kolędnikom za ich obecność, zaangażowanie, piękny śpiew i wspólne przeżycie. Dziękujemy Maciusiowi za radość Jego obecności. I wszystkim, którzy tutaj w Sobieszewie chcieli jeszcze raz wspólnie przeżyć Narodzenie Pana Jezusa.

     Niech On Błogosławi nam w Nowym Roku. Ufajmy, że Dzieciątko Boże będzie pamiętało o nowym DOMU WCZESNEJ INTERWENCJI w Sobieszewie.

     To nasze wspólne ZADANIE. Również w modlitwie. I we wspólnym działaniu, pomocy, zaangażowaniu.

Niech Gwiazda Betlejemska rozjaśnia wszystkie nasze drogi w Nowym Roku. Niech na nowo narodzi się w Nas Wiara, Nadzieja i miłość. By nasze „tradycyjne kolędowanie” nie było „tylko” tradycją  Niech „BÓG SIĘ RODZI” – będzie Faktem. W naszych sercach. Każdego dnia.

Z pozdrowieniem Noworocznym i podziękowaniem Zespół Wczesnej Interwencji w Sobieszewie.